Prawo Archimedesa wokół nas

11 marca (w sobotę) chętni uczniowie  z klasy VIII a i b, pod opieką nauczyciela chemii, p. Anny Treli- Skupińskiej, ponownie uczestniczyli w otwartym wykładzie  z fizyki. Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Warszawskim. Tematem wykładu było „Prawo Archimedesa wokół nas”. Prowadzącym spotkanie był znany już naszej młodzieży prof. Andrzej  Wysmołek. Wspólnie ze  współpracownikami zaprezentował szereg   doświadczeń dotyczących popularnego prawa fizycznego, które  odkryte w starożytności nie straciło swojej wartości. Prawo Archimedesa nie zestarzało się ani trochę. Wchodząc do basenu
z wodą, jeziora, rzeki, każdy z nas łatwo stwierdzi, że działa na niego siła wyporu skierowana przeciwnie do siły ciężkości, dzięki której możemy pływać, nie opadając od razu na dno. To dzięki niej możemy pływać na statkach i łódkach po wodzie. Siła wyporu działa również na nas w powietrzu. Dlatego też balony unoszą się do góry -  te napompowane helem i te na gorące powietrze. Co trzeba wiedzieć konstruując łódkę lub  statek? Trzeba wiedzieć, że wartość siły wyporu jest równa ciężarowi cieczy wypartej, przez zanurzony w niej obiekt. Oto  niektóre z zagadnień związanych z prawem Archimedesa, które pokazano na wykładzie przy użyciu prostych przyrządów. Nasi uczniowie pogłębili swoją wiedzę, asystując podczas prezentacji tych niezwykłych doświadczeń.

Anna Trela - Skupińska