Święto liczby Pi w naszej szkole

Święto liczby Pi to wydarzenie, którego data dyktowana jest przez 3 pierwsze cyfry liczby π: 3,14… Przypomnijmy, że jest to amerykański zapis daty 14 marca.

Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, ale również studentów i sympatyków nauk ścisłych. Głównym celem świętowania jest promocja nauk matematyczno-przyrodniczych oraz ścisłych i technicznych.

W naszej szkole ten dzień obfitował w bardzo wiele niezwykłych wydarzeń. Uczniowie klas 4-8 (w ramach pracy samodzielnej) opracowali plakaty na podstawie informacji z internetu. Najlepsze prace uczniów  zostały wyeksponowane na górnym korytarzu.

Uczniowie klasy 4b zaprezentowali najważniejsze informacje o liczbie π podczas apelu dla klas 4-8. Uczestnicy apelu dowiedzieli się, iż liczba π jest wykorzystywana w wielu dziedzinach nauki – w geometrii, astronomii i inżynierii.

Maria Kumiszczo z kl. 7 zaprezentowała bardzo ciekawy plakat, na którym umieściła zdania z wyrazem rozpoczynającym się na literę π.

Na lekcjach matematyki w klasach 4-8 uczniowie uczestniczyli w warsztatach badawczych, których celem było wyznaczanie ilorazu obwodu przedmiotów w kształcie koła do długości średnicy.

Liczba π stała się również inspiracją  do zaprezentowania umiejętności kulinarnych przez uczennice klasy 7A, które upiekły muffinki  bardzo pięknie udekorowane literką π.

Serdecznie dziękujemy  uczniom za pełne zaangażowanie w zorganizowanie Święta Liczby π w naszej szkole.

Jolanta Baleja