Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Paprotni

Paprotnia pamięta! 80. Rocznica powstania w Getcie Warszawskim

Dokładnie osiemdziesiąt lat temu, czyli 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie.

Dzięki współpracy naszej szkoły z Gminną Biblioteką Publiczną w Teresinie oraz jej dyrektor - panią Aleksandrą Starus udało się uczcić 80. Rocznicę powstania w Getcie Warszawskim prelekcją dziennikarza, eseisty i autora licznych artykułów,  pana Jarosława Górskiego.

Początkowo spotkanie miało odbyć się w Teresińskim Ośrodku Kultury, jednak wiosenna deszczowa pogoda uniemożliwiła przejście uczniów naszej szkoły do planowanego miejsca, czyli Dworca TO.Kultura. Zatem poprowadzone przez pana Górskiego wydarzenie odbyło się w szkolnej świetlicy podczas trzeciej i czwartej godziny lekcyjnej, a skierowane było do uczniów klas siódmej i ósmych.

Ta niecodzienna lekcja historii  miała upamiętnić straszne wydarzenie w jego osiemdziesiątą rocznicę. Prelegent wyjaśnił nam, skąd wziął się sztuczny i niemający podstaw naukowych podział rasowy, faworyzujący jedne grupy ludzkie, a inne dyskryminujący czy nawet odmawiający im prawa do istnienia. Skąd wzięła się nienawiść do Żydów, czyli antysemityzm. Mądrze wyjaśnił różnice pomiędzy obozem zagłady a obozem koncentracyjnym, a także powiedział nam, kto i w jaki sposób  pomagał Żydom.

Nakreślił historie tragedii spotykających Semitów, związane ze sprawnym i bezwzględnym działaniem propagandy hitlerowskiej. Na przykład zwrócił naszą uwagę na to, jak sprytnie naziści wykorzystali częste zachorowania na tyfus wśród stłoczonej i żyjącej w opłakanej sytuacji higienicznej ludności getta i obrócili to przeciwko nim tak, aby Polacy bali się pomagać ze względu na zagrożenie epidemiczne.  Żydzi zostali przedstawieni jako źródło tyfusu i innych chorób zakaźnych, a w rzeczywistości choroby te były powodowane tragicznymi warunkami życia w gettach, które to warunki tworzył nazistowski okupant. To przywodzi na myśl refleksję, że ówczesna propaganda Goebbelsa, prawej ręki Hitlera, niewiele różni się od dzisiejszych fake newsów, które również niejednokrotnie służą propagandzie i są elementem wojny hybrydowej!

Uczestniczenie w zajęciach prowadzonych przez człowieka o tak szerokiej wiedzy było interesującym przeżyciem. Pan Jarosław Górski przekazał nam ciekawe informacje, które często były dla nas po prostu wstrząsające. Na zakończenie każdy uczeń dostał lizak w kształcie żonkila oraz przypinkę o kształcie tego żółtego kwiatu. Nie bez powodu żonkile są symbolem powstania w Getcie Warszawskim, są one związane z postacią Marka Edelmana, czyli ostatniego do niedawna żyjącego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Maria Łukomska i Rafał Rosa z klasy VIII B