Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Paprotni

Piesza kulturalna wyprawa

12 czerwca w godzinach rannych obie klasy siódme i klasa ósma wybrały się do placówki Teresińskiego Ośrodka Kultury, czyli do Dworca Kultura na spektakl poświęcony problematyce autyzmu. Przedstawienie przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kaskach, a opiekę nad nimi sprawowały panie pedagog.

Spektakl poruszał kwestię tolerancji i wyrozumiałości, jaką powinniśmy się  kierować w kontaktach z naszymi neuroróżnorodnymi kolegami i koleżankami. To w pewnym sensie piękne, że każdy z nas jest inny, inaczej myśli i czuje. Dzięki temu świat jest ciekawszy, różnorodny. Spektakl nosił tytuł „Drzewa, na których rosną…”, a w domyśle chodziło o „Marzenia” i opowiadał o chłopcu ze spektrum Aspergera, który twierdził, że „czasami nie chce się przytulać”, „śmieje się nieadekwatnie do sytuacji”, „nie akceptuje zmian”, „ma niezgrabne ruchy”, ale „lubi ruch”. „Kręci niektórymi przedmiotami”, „czasem powtarza zdania, słowa”, bo „ma niestandardowe zabawy” i często jest „nieświadomy zagrożeń”.

Częścią spektaklu był film ilustrujący to, co dzieje się w głowie człowieka dotkniętego autyzmem.  Jego sposób postrzegania rzeczywistości był pokazany poprzez rozmyty i drżący obraz, przesterowany dźwięk i sugestywne ukazanie dotyku, który może sprawiać wręcz ból związany z na przykład dotykaniem przedmiotów o różnej, nieprzyjemnej, fakturze czy wkładaniem nowych ubrań.

Po spektaklu mieliśmy swobodną możliwość napisać na specjalnie przygotowanych białych literach to, jak w tym momencie wyglądają nasze „marzenia”, bo przecież za chwilę mogą się one zmienić

Po występie obejrzeliśmy wystawę świecących obrazów, które stworzyli seniorzy oraz obrazy znajdujące się na piętrze poczekalni Dworca Kultura.

Potem udaliśmy się na Plac Zabaw przy siedzibie OSP w Teresinie, gdzie poszaleliśmy przez około godzinę. Po tej dawce duchowej i fizycznej strawy musieliśmy odwiedzić lokalny kebab, bo wszyscy bardzo zgłodnieliśmy. Wyprawę uważam za udaną.

Dla „Szkolnych Wieści”

Amelia Adamiak z klasy VII a