Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Paprotni
Niezwykła lekcja biblioteczna
We wtorek 24 lutego naszą szkołę odwiedziły pracownice Gminnej Biblioteki w Teresinie, Ewa Bojarowska i Karolina Staniaszek. Panie bibliotekarki poprowadziły lekcję biblioteczną w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypadł w ostatni piątek.
Dzięki zajęciom dowiedzieliśmy się o samej genezie, czyli początkach tego międzynarodowego święta. Wiemy, że narodziło się ono w Pakistanie, który wkrótce po narodzinach składał się dwóch rejonów: Pakistanu Wschodniego i Pakistanu Zachodniego. Różniły się one bardzo zarówno pod względem społecznym jak i kulturowym, i przede wszystkim językowym. W roku 1948 rząd tego kraju podjął decyzję, że językiem urzędowym będzie urdu, chociaż część wschodnia kraju posługiwała się językiem bengalskim. Wybuchły protesty, którym towarzyszyły żądania, aby bengalski uznać za drugi, równorzędny język. 21 lutego 1952 roku zginęło kilku studentów Uniwersytetu w Dhace, którzy brali udział w protestach, zaś setki demonstrantów zostało rannych. Był to jeden z nielicznych przypadków, kiedy ludzie oddali życie i zdrowie za swój język ojczysty. Po tym wydarzeniu Bengalczycy corocznie zaczęli obchodzić dzień 21 lutego, jako Dzień Języka, a nawet wybudowali pomnik, który miał uczcić ofiary masakry. W ten sposób świat zyskał nowe ważne święto, wprowadzone przez rezolucję Organizacji Narodów Zjednoczonych w roku 1999.
Podczas zajęć panie bibliotekarki dały nam do analizy fragment książki historycznej Antoniego Gołubiewa, która obfitowała w liczne archaizmy, takie jak: czółno czy ostrokół. I jak, znacie te wyrazy?
Następnie analizowaliśmy współczesny język polski, do czego posłużył nam fragment przemówienia przewodniczącego kapituły przyznającej corocznie Nagrodę Literacką „Nike”.
Poznaliśmy nowe słowo: „prokrastynacja”, które oznacza odwlekanie jakiejś nieprzyjemnej czy trudnej dla nas czynności i wykonywanie jej w ostatniej chwili. Zatem kto z nas nie prokrastynuje?
Lekcję zakończyliśmy grą w kalambury oraz pojedynkiem na łamańce językowe. Następnie zaprosiliśmy panie Ewę i Karolinę na szkolne obchody Dnia Języka Ojczystego, gdzie miały okazję obejrzeć spektakl „Kaczka Dziwaczka” w wykonaniu naszych nauczycieli.
Uważamy, że Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole uczciliśmy godnie i na wesoło.
dla „Szkolnych Wieści”
Rada Samorządu Uczniowskiego