Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Paprotni

Warmia i Mazury - szlakiem kultury, nauki i historii

W dniach 13-14 czerwca uczniowie z klas: 5a, 5b, 6a i 6b wybrali się na wycieczkę na Warmię i Mazury. Cała przygoda rozpoczęła się o godz. 6.00. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Skansen w Olsztynku. Wraz z przewodnikiem wyruszyliśmy w niesamowite miejsce, gdzie przez dwie godziny poznawaliśmy historię naszych przodków. Weszliśmy  do ich domów, szkoły, kościoła, straży pożarnej oraz miejsc pracy młynarza i kowala. Mogliśmy również kupić regionalne produkty w jednej z chat skansenu.
Następnie pojechaliśmy do Olsztyna. Udaliśmy się do Muzeum Warmii i Mazur, gdzie poznaliśmy historię związaną z życiem i pracą Mikołaja Kopernika. Na dziedzińcu wrzuciliśmy grosik na szczęście do głębokiej studni, a  niektórzy dali się zakuć w dyby ;-)
Potem dla śmiałków czekała pierwsza wspinaczka na wieżę. Warto było pokonać swoje ograniczenia, nawet lęki, bo na szczycie czekały na nas piękne widoki.
Po wyjściu z muzeum mieliśmy chwilę dla siebie, aby zjeść lody i kupić pamiątki. Następnym punktem programu było odwiedzenie Kortosfery (Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji w Olsztynie). Na czterech kondygnacjach mieliśmy możliwość poznania bardzo ciekawych informacji na tematy:  jak produkować jedzenie z drukarki 3D,  jak wyglądają nowoczesne gospodarstwa, jak się odżywiają rodziny świata, jak żyją owady, ile krowa daje mleka...to było bardzo ciekawe doświadczenie. Najpierw przewodnik oprowadził nas po obiekcie, opowiadając interesujące informacje z różnych dziedzin nauki, a następnie uczniowie mieli czas dla siebie, aby samodzielnie doświadczyć atrakcji, które zostały przygotowane dla zwiedzających.
Wieczorem wróciliśmy do hotelu, a wieczorem spotkaliśmy się przy  ognisku. Po kolacji mieliśmy czas wolny, uczniowie udali się w różne strefy rozrywki: basen, kręgielnia, ping-pong, bilard, plac zabaw...
Cisza nocna trwała od 22.00 do 6.00.

Następnego  wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Rozpoczęliśmy drugi dzień zwiedzania. Najpierw pojechaliśmy do Wilczego Szańca. Na miejscu zostaliśmy wprowadzeni na  duży teren, w którym poczuliśmy ducha historii. W pięknie położonym, zalesionym miejscu stoją fragmenty bunkrów - to ,,pamiątki" z czasów II wojny światowej. Pani przewodnik opowiedziała nam ciekawe historie z czasów wojny.  Mogliśmy też wejść do jednego z bunkrów, aby zobaczyć, jak wygląda w środku. To było niezwykła przeżycie,  myślę, że ta lekcja historii na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Następnie pojechaliśmy do Reszla, tam poznaliśmy historię zamku, a potem udaliśmy się do kościoła. Postanowiliśmy ponownie zdobyć szczyt wieży i większość uczniów, pokonując 232 schody, weszła na samą górę. Wejście nie było łatwe, ale każdy cieszył się, że udało się po raz drugi wejść tak wysoko.
Następnie pojechaliśmy do Świętej Lipki. W kościele odsłuchaliśmy przepiękny 15 minutowy koncert organowy, a po nim przewodniczka opowiedziała nam historię kościoła. Mieliśmy oczywiście czas na zakup pamiątek. 
W godzinach popołudniowych odwieźliśmy panią przewodnik do Olsztyna, a potem wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Na miejscu byliśmy przed godziną 22.00.

To był wspaniały czas, ciekawe miejsca, nowe doświadczenia. Warmia i Mazury to piękne tereny, serdecznie polecamy :-)

Jolanta Kukawska, Katarzyna Jackowska,
Jacek Wiśniewski, Artur Plichta