Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Paprotni

Wycieczka do Zakopanego

W dniach 5 – 7 czerwca 2023 roku uczniowie klas 5a  6b oraz 8a wraz z opiekunami (Anną Śniadoch, Alicją Szustecką, Zbigniewem Biederką i o. Piotrem Sochą) udali się na wycieczkę w góry. Spotkało nas tam wiele ciekawych przygód oraz wyzwań na szlaku, w wodzie i na lądzie. Odwiedziliśmy niezwykłe miejsca, w których mogliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o życiu górali.

Co działo się dokładnie?

W pierwszym dniu mieliśmy okazję kąpać się w wodach termalnych w Chochołowie. Mogliśmy wybierać miejsce do kąpieli spośród trzydziestu niecek basenowych. Oprócz basenów i jacuzzi korzystaliśmy również ze strefy z wodą siarczkową i solankową. Dużym powodzeniem cieszyły się zjeżdżalnie wodne z „zapadnią”. Uczniowie zachęcali się nawzajem do spróbowania wszelakich zjazdów.

Po męczącej podróży, wykąpani w wodach bogatych w wiele mikroskładników, pełni sił witalnych, udaliśmy się na upragnioną obiadokolację w miejscu naszego noclegu w Murzasichlu ,,U Zbójnika”. Po zakwaterowaniu udaliśmy się z przewodnikiem na wieczorny spacer.

Drugi dzień dostarczył nam tak wiele wrażeń, że trudno wszystko ująć w słowa. Deszczowy dzień rozpoczęliśmy od wjazdu kolejką na Butorowy Wierch, później spacerem udaliśmy się w stronę Gubałówki. Mogliśmy oglądać wspaniałą panoramę Tatr i Zakopanego. Stamtąd ruszyliśmy na dół kolejką linowo - terenową wprost na znane wszystkim Krupówki. Przewędrowaliśmy spory dystans, by znaleźć się w Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Mogliśmy zobaczyć jego dzieła, poprzyglądać się ocenom ze świadectw, ułożyć historyjkę „Koziołka Matołka”, jak również obejrzeć pouczający film na ekranie.

Po zasłużonym obiedzie czekała nas wielka przygoda, której sami jeszcze nie byliśmy świadomi, bowiem niezapomnianych chwil dostarczyła nam wędrówka  na Gęsią Szyję.  

Gęsia Szyja jest szczytem w reglowej części Tatr Wysokich, który może pochwalić się w swojej metryce 1489 metrami wysokości. Okazało się, że to nie takie proste zdobywać szczyty. Kiedy doszliśmy do Rusinowej Polany,  czekała nas bardzo męcząca wspinaczka, gdyż przed nami było ponad 1100 schodów do pokonania. Nasza podróż na szczyt i zejście z góry to przysłowiowe: „krew, pot i łzy”. W drodze powrotnej  deszcz przesłonił nam trochę piękne widoki. Jednak uczniowie nie przejmowali się, tylko dzielnie walczyli na szlaku, pomagając tym, którzy iść już nie mogli, nosili nawzajem plecaki, wspierali psychicznie tych, którym wydawało się, że już nie dadzą rady. Godne podziwu było zachowanie uczniów w stosunku do siebie, mimo zmęczenia, obolałych nóg, ubłoconych ubrań, uśmiech wciąż pojawiał się na twarzach. Po smacznej kolacji z radością udaliśmy się na upragniony odpoczynek.

W trzecim dniu czekała nas od rana niespodzianka w Izbie Regionalnej ,,U Gąsienicy”.  Prelekcję poprowadził pan Adam Gąsienica  w tradycyjnej góralskiej chałupie, której wystrój stanowiły autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej. Opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich, muzyce i stroju przeplatane były prezentacją instrumentów oraz humorem góralskim. Dopełnieniem opowieści była prezentacja multimedialna, której pierwsza część zawierała stare fotografie, przedstawiające historię Zakopanego i okolic oraz postaci związane z regionem. Druga z kolei prezentowała piękne panoramy tatrzańskie. Na koniec naszej wycieczki czekały na nas upragnione „Krupówki” i zakupy.

Szlak na Gęsią Szyję na długo pozostanie w naszej pamięci. Niektórzy uczestnicy wycieczki postanowili zakupić sobie „zabawkową gęś”. Ileż śmiechu i radości przysporzyły nam te gęsi, to tylko my wiemy i niech tak zostanie.

                                                                                                                              Anna Śniadoch