Pasowanie na czytelnika - uroczystość dla pierwszoklasistów

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już samodzielnie wypożyczać książki.

W dniach 30 listopada oraz 7 grudnia klasy pierwsze gościły w bibliotece szkolnej. Był to dzień, który sprawił dzieciom dużo radości i dał powody do dumy.

Uroczystość rozpoczęła się występem grupy teatralnej pod przewodnictwem p. Danuty Sękiewicz. Od młodych aktorów pierwszoklasiści otrzymali garść informacji na temat zasad postępowania z książkami oraz o zasadach zachowania w bibliotece.

Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.

Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Ponadto każdy  uczeń z klasy pierwszej otrzymał na powitanie książkę pt. ,,Wnuczka Antykwariusza’’. Te książki  nasza szkoła otrzymała od Instytutu Książki w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek’’. Strategicznym celem tego projektu jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci  w różnych grupach wiekowych.

Spotkania przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takich przeżyciach i doświadczeniach biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Anna Szymańska