Bliżej nauki - sobotni wyjazd naszych uczniów

W sobotę 20 kwietnia grupa chętnych uczniów z klasy VII a i b, pod opieką nauczyciela chemii, p. Anny Treli- Skupińskiej, uczestniczyła w otwartym wykładzie z fizyki, na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzący spotkanie dr Krzysztof Karpierz w asyście pracowników wydziału: Urszuli Dzienisiuk i Anity Gardias szukali odpowiedzi na postawione w temacie wykładu pytanie „Czy można zrozumieć Zasady Dynamiki Newtona w trakcie jednego wykładu?” W tym celu zaprezentowali  ciekawe doświadczenia, które włączyły zebraną młodzież do poszukiwania odpowiedzi na pytanie problemowe. Wynik poszukiwań: tak można zrozumieć te zasady podczas jednego spotkania :)

Wykład miał na celu zainteresowanie młodzieży fizyką poprzez przedstawienie różnorodnych, niezwykle ciekawych doświadczeń w postaci pokazu. Stanowił także doskonałe uzupełnienie lekcji szkolnych. Nasi uczniowie aktywnie i naukowo spędzili wolny czas.

To nie pierwszy wyjazd naukowy uczniów naszej szkoły. Takie sobotnie spotkania z nauką praktykujemy od jesieni 2019 roku, z przerwą podczas pandemii. Wykłady powtarzają się tematycznie co sezon, dlatego co roku może uczestniczyć w nich kolejna grupa uczniów. Pokazy doświadczeń są otwarte dla wszystkich, bez konieczności zapisu czy rezerwacji miejsc, a udział w nich jest bezpłatny. W atrakcyjny  sposób wyjaśniają  zagadnienia fizyko-chemiczne poznawane na lekcjach w szkole.

Anna Trela - Skupińska