Dzień Ziemi

Tegoroczny Dzień Ziemi obchodzony był w Polsce pod hasłem „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. Plastiki, bo tak nazywamy materiały do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku, zagościły na stałe w naszych domach i mocno przyczyniły się do zaśmiecenia naszej planety. W ramach obchodów Dnia Ziemi każda z klas naszej szkoły miła do wykonania zadanie  lub uczestniczyła w pokazach.

Uczennice z klas VII i VIII przeprowadziły w klasach „O” w naszej szkole doświadczenie pt. "Woda w polimerach". Bohaterką pokazu chemicznego była pielucha zwana pampersem. Najmłodsi dowiedzieli się, że w skład pampersów wchodzą ziarna tworzywa  zwanego poliakrylanem sodu. Suche ziarna tej substancji zawierają do 5% wody, ale po nasiąknięciu woda może stanowić nawet 95% ich masy. Oznacza to, że ten polimer może wchłonąć nawet 300 razy więcej wody niż sam waży. Pod wpływem wody substancja pęcznieje i zmienia konsystencję na hydrożel, dlatego długo zatrzymuje wodę.

Pokaz chemiczny z pampersem bardzo podobał się uczniom, którzy poznali nowe zastosowanie tworzyw sztucznych.

W klasach 3a i 3b odbyły się zajęcia kulinarne.  Dzieci przygotowały zdrowe kanapki przysłuchiwały się krótkiej prelekcji - między innymi na temat zero waste (brak śmieci), czyli w jaki sposób dobrze wykorzystać dany produkt. Wszystkim nam zależy nam na tym, abyśmy nauczyli się sprzątać po sobie, nie tworzyć nowych, niepotrzebnych śmieci.

Klasy 2a i 2b miały za zadanie przygotować wielkoformatowy plakat ,,Dzień Ziemi", który w dowolny sposób został ozdobiony zgodnie z tematem.

Klasy 1a i 1b otrzymały kolorowanki o tematyce Dnia Ziemi. Każde dziecko miało za zadanie pokolorować w dowolnej technice pracę plastyczną.

Wszystkie prace klas 1-2 były zaprezentowane na dolnym korytarzu i tablicach. Oprócz tego wszyscy uczniowie obejrzeli filmiki edukacyjne w swoich klasach.

Jolanta Kukawska, Anna Trela-Skupińska, Lidia Stobiecka

*Podczas zajęć kulinarnych wykorzystano sprzęt kuchenny, który został zakupiony w ramach programu "Laboratoria przyszłości" - kuchenka elektryczna z piekarnikiem, opiekacz, blender.